Tip na výlet: Čertova kazatelna

Čtení na 1 min

Čertova kazatelna je přírodní památka ev. č. 667, lokalita Plzeň-Radčice v okrese Plzeň-město.

Přírodní památka Čertova kazatelna se nachází při silnici z Plzně do dnes městské části Radčice, v úzkém pruhu po pravé straně silnice, asi 1 km před Radčicemi a je označena informační tabulí v místě malého parkoviště. Mohutný skalní masiv se příkře zvedá hned při silnici, takže jej nemůžete přehlédnou. Zajímavý pohled na skalisko je od informační tabule, kde jsou vidět skalní věžice nebo od řeky, kde můžete na skále spatřit nevelký zámeček.

Důvodem ochrany je část příkrého svahu se skalními výchozy nad údolní nivou řeky Mže, ukázka selektivního větrání karbonských sedimentů (skalní okna, kulisy, římsy aj.). Je zde možno pozorovat geologický výchoz, ve kterém je dobře viditelné střídání pozic jemnozrnného a hrubozrnného materiálu, který vznikal v období divočící řeky a jezerní soustavy.

Zámeček Radčice

Zámeček postavený v roce 1908 staviteli Josefem a Václavem Páskovými. Zámeček nechala postavit rodina Lobkowiczů na skalním masívu dnes nazývaném Čertova kazatelna.

Původně snad v těchto místech stával dvůr plzeňských dominikánů. V roce 1908 si zde rodina Lobkowiczů nechala postavit zámeček – novogotickou vilu staviteli Josefem a Václavem Páskovými. Jedná se téměř o čtvercovou patrovou budovu s dvojicí válcových nárožních věží. Dnes je zámeček využíván Soukromou střední uměleckoprůmyslovou školou.

Sdílejte
Komentovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *