Podzemní labyrint Plzně vás zavede zpátky do středověku

Čtení na 2 min

Středověké podzemí v Plzni je opět otevřené veřejnosti.

Přes 800 metrů dlouhým prohlídkovým okruhem v hloubce devět až 12 metrů pod povrchem loni prošlo téměř 40 000 návštěvníků. Bylo to o stovky více než v rekordním předcovidovém roce 2019, meziroční nárůst činil 5000 lidí, řekl Rudolf Šlehofer, manažer pro turismus a tradice z Plzeňského Prazdroje. Největší český pivovar převzal správu a provoz podzemí vlastněného městem před 15 lety.

 

Plzeň má jeden z nejrozsáhlejších systémů podzemních středověkých chodeb, studní a sklepů v ČR. Labyrint měří téměř 19 kilometrů a pod historickým centrem města se rozkládá až ve třech podlažích.

„Podzemí se teď otevřelo po každoroční lednové údržbové odstávce a bude v provozu až do konce roku. Je otevřené každý den od 10:00 do 18:00, prohlídka trvá hodinu,“ uvedl Šlehofer.

Skupina vedená průvodcem může být maximálně dvacetičlenná.

 

Podzemí je přístupné z původního právovárečného domu z 15. století, v němž sídlí Pivovarské muzeum. „Prohlídka začíná v lednici, která sloužila k uložení ledu, byla položena ve vyšším patře sklepů, odkud voda z tajícího ledu stékala do nižších prostor spilek a ležáckých sklepů a ochlazovala je. Podzemní prostory totiž sloužily k výrobě piva, skladování potravin, ale také jako obranný systém během válek a nepokojů,“ řekla mediální zástupkyně pivovaru Iveta Brixí.

Chodby byly hloubeny od konce 13. do 18. století, někde vznikla až tři patra vzájemně propojených sklepů. Součástí prohlídkového okruhu je 20 studní a jímek, které byly důležitým zdrojem vody, i vodárenská věž z 16. století v Pražské ulici, jedna z dominant centra Plzně. Jde o vzácnou technickou památku a nejlépe zachovaný objekt svého druhu v Čechách, dodala Brixí.

 

 

„Dozvíte se, jak podzemí vznikalo, díky exponátům a vystaveným nálezům proniknete i do historie města a každodenního života středověkých obyvatel,“ uvádí web pivovaru.

 

K 800 metrům se ve speciálních termínech otevírá ještě 134 metrů dlouhá chodba, která je bez elektřiny a osvětlení a turisté s tam vydávají v doprovodu průvodce s baterkami.

 

Zdroj: ČTK

Sdílejte
Komentovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *