V neděli bude kratší noc, začíná letní čas

Čtení na 3 min

V roce 2024 nás stejně jako každé jaro a podzim čeká posun času o jednu hodinu. V březnu se mění čas na letní, v říjnu na standardní, který platí v zimním období. Časté označení zimní čas ale není správné, měli bychom říkat standardní či běžný čas. Zvláštním časem, který si zaslouží sezónní označení, je jen čas letní.

Letní čas v roce 2024 začne platit v noci 31. března 2024. Hodiny v neděli posunete o hodinu vpřed z 2:00 na 3:00.

Standardní čas (nesprávně zimní) se v roce 2024 vrátí v noci 27. října 2024. Hodiny posunete ze 3:00 na 2:00.

Opravdový zimní čas, tedy sezónně posunutý v zimním období oproti standardnímu času, u nás ale rovněž krátce existoval. Bylo to v roce 1946, kdy byl tak rozdíl mezi letním a zimním časem dvě hodiny.

 

Zrušení střídání letního a zimního času

Již v únoru 2018 odsouhlasil Evropský parlament zrušení střídání letního a zimního času. Pro zrušení se vyjádřilo 384 europoslanců, proti bylo 153 europoslanců, 12 europoslanců se hlasování nezúčastnilo.

Nakonec byla schválena výzva Evropské komisi, která měla navrhnout řešení. Tehdejší předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker přišel s návrhem na zrušení střídání letního a zimního času a řekl, že by Evropská unie neměla státům diktovat střídání času.

Ve státech Evropské Unie se měl čas měnit naposledy v roce 2021. Plán ale padl a byl odložen kvůli pandemii covidu-19 a neshodě na tom, který z časů má být takzvaně tím standardním. Změny letního a zimního času nás tak budou provázat minimálně do roku 2026.

Většina Čechů střídání času nechce

Pro zrušení změny času je podle loňského průzkumu agentury STEM/MARK až 70 procent obyvatel Česka.

 

Proč se vlastně mění čas

Střídání času bylo zavedeno především za účelem úspory elektrické energie. Díky posunu je denní světlo k dispozici déle po dobu běžné denní aktivity člověka a tudíž je o to snížena potřeba svítit světlem umělým. Toto přizpůsobení má pozitivní vliv i na psychiku člověka a jeho biologický rytmus, ovšem samotný proces posunu času se projevuje negativně.

Letní čas byl poprvé zaváděn v období první světové války. Elektřina byla v té době drahá a nedostatková a když slunce svítilo i později do večera, dosáhlo se významné energetické úspory.

Letní čas platí v celé evropské Unii a v dalších zemích světa včetně USA či Kanady. V Evropské Unii je změna času harmonizována a probíhá ve všech zemích ve stejný den, a to vždy poslední neděli v březnu a v říjnu.

V jiných zemích světa jsou data změny času rozdílné, například v USA začíná letní čas o něco dříve a končí později než v Evropě. Zajímavostí je, že změna času probíhá i na jižní polokouli Země, ovšem opačně. V době zimního období u nás tam totiž mají léto.

 

Sdílejte
Komentovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *