Tip na výlet: Naučná stezka Zábělá

Čtení na 2 min

Naučná lesnická stezka Zábělá je věnována přírodnímu prostředí a působění člověka v krajině. Vede od zastávky autobusu Bukovec do přírodní rezervace Zábělá.

Naučná lesnická stezka Zábělá vede ke stejnojmenné přírodní rezervaci z Plzně do Chrástu. Stezka je v terénu značena turistickým značením červené a žluté turistické trasy a její délka je přibližně 6 km, takže na ni můžete vyrazit, až si budete chtít užít přírodu a nikam nespěchat.

Stezka začíná na severovýchodním okraji města, na autobusové zastávce Bukovec, a během jejího procházení se díky deseti  informačním tabulím dozvíte něco o místní fauně a flóře, hradišti Bukovec nebo historií lesovny. Ještě před tím, než na stezku vyrazíte, si můžete prohlédnout Bukovec a jeho náměstí s kapličkou, které je vesnickou památkovou zónou. Stezka má 10 informačních tabulí.

Další možností je prodloužit si výlet na jeho konci a vypravit se k Dolanskému mostu a krásnému, architektonicky zajímavému Dolanskému mlýnu z roku 1930, nebo až do Chrástu, kde se můžete osvěžit v oblíbené kavárně a cukrárně Chrást.

Stezka má 10 informačních tabulí. Postupně seznamuje s tématy:

1. s hradištěm Bukovec;

2. s vývojem krajiny a působením říčního toku (na vyhlídce Holý vrch);

3. s historií lesovny Zábělá, dendrologickými informace;

4. s lesním hospodařením a školkařstvím;

5. lesním hospodařením;

6. historií trati Plzeň – Praha;

7. s výhledem do meandrujícího údolí Berounky (vyhlídka Kozí Bouda);

8. bývalým oblíbeným výletním místem;

9. s flórou a faunou;

10. s geomorfologií a vlivem člověka na krajinu.

 

 

Sdílejte
Komentovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *