Ještě před měsícem to vypadalo skoro beznadějně. Plzeňská nezisková organizace Tady a teď totiž kvůli kybernetickému podvodu přišla o více než pět milionů korun. Veřejnost však zareagovala mimořádnou vlnou solidarity – potřebná částka se podařila vybrat ve veřejné sbírce.
O problémech organizace jsme vás informovali v našem předchozím článku. Do sbírky přispělo více než 2 500 lidí, převážně individuálních dárců. „Vedení neziskové organizace zaskočilo, kolik lidí je podpořilo a kolik z nich vyjádřilo přesvědčení, že neziskový sektor je potřebný a nenahraditelný,“ uvedli zástupci organizace.
Vybrané prostředky dokonce přesáhly původně požadovanou částku. Peníze navíc plánuje organizace využít na volnočasové aktivity pro děti, například na letní tábory nebo pravidelné kluby.
K samotnému incidentu došlo koncem října loňského roku. Organizace se stala obětí sofistikovaného podvodu, kdy útočníci kontaktovali zaměstnankyni z podvrženého policejního čísla. Předložili jí falešné dokumenty, včetně údajných policejních záznamů a potvrzení České národní banky. Během stresujícího telefonátu ji přesvědčili k odeslání plateb v celkové výši 5,3 milionu korun. Zaměstnankyně tak pod tlakem učinila.
Případem se nadále zabývají plzeňští kriminalisté.
-AVIS-
